Menu

Arbequina Zeytinyağı Üretimi

Arbequina Zeytinyağı

Arbequina Zeytin Özellikleri

İspanya menşeili bir zeytin çeşidi olan arbequina zeytin çeşidinin meyveleri yuvarlak ve şişkindir ve ağacı bodur yapılıdır. Bodur özellik göstermesinden dolayı sık dikim yapılabilir. Makineli hasada uygun olması sebebi ile çok kısa surede hasat yapılıp en kısa surede sıkımı yapılıp yağa dönüştürülebilen bu zeytin çeşidinde Polifenol oranı çok yuksek ve asitlik cok düşüktür (%0.1-0.2) Bu zeytin çeşidinin yağı bildiğimiz zeytinyağına göre çok daha meyvemsi bir tada sahiptir.
 


Arbequina Zeytinyağı

Erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden edilen soğuk sıkım erken hasat zeytinyağı kalite bakımından mükemmel sonuçlar verir. Zeytinin rengi yeşilken, yere değmeden, yaralanmadan, ezilmeden toplanması, kısa sürede enzim kullanmadan, soğuk sıkım olarak üretilmesi yağın kalitesine etki etmektedir.
Arbequina zeytin ağacından elde edilen yağ içeriği bakımından kaliteli ve sağlık yönünden çok yararlı bir çeşittir. İçerisinde barındırdığı sağlık, şifa deposu yağ içeriğiyle ilaç olarak önerilebilecek kalitede zeytin yağ oluşturmaktadır.

26 C altında 2 fazlı sistemlerde Soğuk Sıkım (Cold Press) yöntemiyle uretilen zeytinyağımız %0.2 asitlik değerinde olup Polifenol değeri oldukca yüksektir, yağımızda acılık ve yakıcılık yoğun şekilde hissedilir. Bu üretim şekliyle sağlık için yararlı olan vitaminler, fenolik bileşenler en üst seviyede tutulur.
  
Zeytinyağlarımızın ön analizleri fabrikada yapılır ve çelik krom tanklarda saklamaya alınır. Krom tanklarımızın bulunduğu alan ayrıca iklimlendirme yapılarak 18C-22C derecede tutulmaktadır. 
Yağlarımızın kimyasal ve duyusal analizleri uluslararası akredite DEPPO Özel Gıda Kontrol Laboratuvar'larında yapılır.

Yeşil meyvemsi aromaya sahip, zeytin meyvesinden gelen fenol bileşenlerin ve antioksidanların etkisi ile dil üzerinde yoğun hissedilir acılık ve genizde yakıcılık oluşturmaktadır. .  Sağlık icin gerekli olan E vitamini , biofenoller, antioksidan vb değerler en yüksek seviyedir. 
Sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesi, salatalara çiğ dökerek kullanımı tavsiye edilir. 

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Canlı Destek
Online Satış