Menu

Yağ Fabrikamız

Yağ Fabrikamız

BİRSEN HANIM TEPE ZEYTİNCİLİK YAY FABRİKASI

Kendi Zeytinliğimiz içinde 10 dekar arazide kurulu günlük 160 ton kapasiteli kontinü sistem ile zeytinyağı fabrikamız soğuk sıkım metotları ile kaliteli zeytinyağı üretmektedir.

Üretim Yöntemimiz;
Kendi Çiftligimizde elle toplanan zeytinler Çiftligimizin içinde kurulu fabrikamızda en geç 4 saat içinde sırası ile; temizleme, kırma, yoğurma (malaksasyon) ve yağın ayrıştırılması işlemlerinden en yuksek hijyen sartları altında el değmeden geçer.Temizleme: Özellikle yağ kalitesi açısından ve kullanılan ekipmanların güvenliği için, zeytinlerin temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için zeytinler önce otomatik yıkama makinasında yıkanarak böcek, yaprak, dal, taş, toprak gibi unsurlardan arındırılır.
zeytin temizleme

Kırma: Temizlenmiş zeytinler otomatik taşıyıcı ile kırıcıya taşınır. kırıcı, gelen zeytinleri hamur haline dönüştürür.

Yoğurma (Malaksasyon): Kırıcıdan gelen zeytin hamuru, malaksör sisteminde, soğuk sıkım için 26°C sıcaklık altında "en fazla" 30-40 dakika yoğurulur. bu işlem yağın, hücrelerden ayrılmasını ve zeytin hamurunun, içerisinden zeytinyağının alınmasına olanak verecek bir kıvama gelmesini sağlar. 

Yağın Ayrıştırılması: Zeytinyağını salıverecek kıvama gelmiş olan zeytin hamuru, malaksörden dekantöre iletilir. dekantör, santrifüj tekniği ile bu hamur içindeki karasu, pirina ve yağı ayrıştırır. su ve pirina kendi depolarına gönderilir. Çıkan zeytinyağı ise separatöre iletilir. Burada son işlem olarak, santrifüj ile diğer askıda kalan partikullerden ayrıştırılıp süzülür.
Üretilen zeytinyağları, özel krom tanklara aktarılarak muhafaza edilir.

zeytin yağının ayrıştırılması

 


 
birsen hanım zeytin yağları  

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Canlı Destek
Online Satış